O WYSTAWACH SŁÓW KILKA...

   Wystawy kotów rasowych są to najczęściej dwudniowe "imprezy" na które zjeżdżają się różni hodowcy i ich koty z całego kraju, ale również spoza niego. Jest to "impreza" płatna dla jej uczestników, często bardzo kosztowna (opłata za wystawę, dojazd, nocleg, wyżywienie), z której z symbolicznymi nagrodami (medale, rozety, puchary, czasem jakieś legowisko lub kuweta, a dla zwycięzcy jakiś większy "zestaw" lub drapak) wracają tylko nieliczne, te najlepsze koty (którym dopisało też szczęście).

Wystawy mają jednak dla hodowców ogromne znaczenie. Na każdej wystawie nasze koty są oceniane przez różnych międzynarodowych sędziów i walczą między sobą o certyfikaty na kolejne tytuły. To jak wysoki tytuł jest w stanie uzyskać nasz kot świadczy o jego zgodności ze standardem rasy. Nie każdy kot nadaje się jednak na wystawy, niektóre się zbyt stresują inne zwyczajnie źle je znoszą i nie ma obowiązku by tytułować każdego kota w hodowli. Nie każdy hodowca ma też czas i możliwości by jeździć po wystawach. Natomiast każdy szanujący się hodowca chociaż od czasu do czasu prezentuje się i swoje koty na wystawie (chociaż tej w najbliższym mu mieście) i stara się mieć chociaż kilka kotów z tytułami.

Te najpiękniejsze koty przy odrobinie szczęścia, poza certyfikatami na tytuły zdobywa też nominacje do końcowego show, gdzie są prezentowane najlepsze koty wystawy i wybierani zwycięzcy. Poza pięknym kotem szczęście jest tu bardzo przydatne ponieważ każdy sędzia spośród wszystkich kotów które oceniał i spośród różnych ras może wybrać tylko kilka kotów... po jednym z każdej kategorii i klasy... co nie jest wcale taką prostą sprawą ;)

W Polsce działają trzy światowe organizacje zrzeszające hodowców kotów (FIFe, WCF, TICA). Każda z nich organizuje swoje wystawy, które różnią się mniej lub bardziej zasadami między sobą.

Poniżej opisze najważniejsze podziały i tytuły. Jest to jednak opis skierowany do osób nie związanych z hodowlą i światem kocić wystaw, gdyż jest dość ogólny i mało szczegółowy :) 


Tytuły wystawowe FIFe

My należymy do FIFe i podział kotów i tytuły wyglądają następująco:

Przede wszystkim należy wiedzieć że koty na wystawie są podzielone według następujących kategorii:

  • I - koty długowłose
  • II - koty półdługowłose
  • III - koty krótkowłose
  • IV - niegdyś koty sjamskie i orientalne, ale od 2016r. do tej grupy zaliczane są również devony, cornish rexy, abisyńskie, sfinksy, rosyjskie niebieskie, itd.
  • kategoria Koty Domowe

W każdej z wyżej wymienionych kategorii znajdują się różne rasy kotów, które są podzielone i porównywane między sobą według kolorów (kodów EMS) i podzielone na koty dorosłe, kastratów, młodzież (7-10 miesięcy), kocięta (4-7 miesięcy) i mioty. Wszystkie z wyjątkiem miotów są też podzielone na płeć.

Koty dorosłe i kastraty konkurują w poszczególnych klasach i zbierają certyfikaty na kolejne tytuły:

CH - tytuł Champion (PR - Premior w przypadku kastratów) - jest to pierwszy z możliwych do uzyskania tytułów. Aby go uzyskać kot musi uzyskać 3 certyfikaty CAC (CAP) od trzech różnych sędziów. (Wszystkie certyfikaty mogą być zdobyte w jednym kraju).

IC - tytuł International Champion (IP - International Premior) - drugi możliwy do uzyskania tytuł. Kot musi uzyskać kolejne 3 certyfikaty CACIB (CAPIB) od trzech rożnych sędziów. (W tym samym kraju mogą być zdobyte tylko 2 certyfikaty).

GIC - tytuł Grand International Champion (GIP - Grand International Premior) - trzeci z możliwych do uzyskania tytułów. Kot musi zdobyć 6 certyfikatów CAGCIB (CAGPIB) od trzech różnych sędziów z trzech różnych krajów (w jednym kraju mogą być max 4 certyfikaty) lub 8 certyfikatów z dwóch krajów (w jednym kraju maksymalnie 7 certyfikatów).

SC - Supreme Champion (SP- Supreme Premior) - najwyższy z tytułów w FIFe. Kot musi uzyskać 9 certyfikatu CACS (CAPS) od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach (w jednym kraju maksymalnie 7 certyfikatów) lub 11 certyfikatów z dwóch rożnych krajów (w jednym kraju może zdobyć maksymalnie 10 certyfikatów).

Jeśli na wystawie w danej klasie, grupie kolorystycznej i tej samej płci jest więcej niż jeden kot walczący o certyfikat to sędzia musi wybrać spośród nich jednego zwycięzce, który otrzyma certyfikat.

BIV (Best in Variety) - jest to dodatkowe wyróżnienie wystawowe przyznawane jednemu kotu spośród kilku w tej samej rasie i kolorze jako "Najlepszy w Kolorze". Żeby doszło do konkursu BIV na wystawie muszą znajdować się minimum 3 koty w rasie w tej samej grupie kolorystycznej.

Po dokonaniu ocen każdy sędzia musi wybrać w ramach każdej kategorii którą oceniał, po jednym kocurze, kotce, kastracie i kastratce, juniorze, młodzieży, weteranie i miocie niezależnie od rasy (czyli np spośród kategorii II w której są ocenianie Nevy, Norwegi, Syberyjczyki, Maine Coony i inne sędzia może wybrać do show tylko jednego kocurka, kotkę, kastrata.. itd.. spośród wszystkich).

NOM - NOM BIS - Nom Best in Show - nominacja do końcowego konkursu najlepszych kotów wystawy.

BIS - Best in Show - tytuł dla najlepszych kotów w show.

BOS - Best Opposite Sex - najlepszy kot w Best in Show pod kontem płci w danej kategorii.

BIC - Best in Category - najlepszy kot w kategorii spośród kotów z tytułem BIS.

BOB - Best of Best - Najlepszy z najlepszych czyli zwycięzca całej wystawy .

JW - Junior Winner - jest to tytuł za zdobycie 5 razy tytułu BIS w okresie od 4 do 10 miesiąca życia kociaka.

WW - World Winner - dodatkowy tytuł dla kota który zdobył BIS na Wystawie Światowej.

DSM - Distinguished Show Merit - dodatkowy tytuł dla kota który zdobył 10 razy tytuł BIS lub BOS w klasach wystawowych dla dorosłych kotów.

DVM - Distinguished Variet Merit - tytuł dla kota który 10 razy zdobył tytuł BIV .


Tytuły wystawowe WCF

W WCF podział kotów, tytuły i zasady końcowego Show są bardzo podobne.

Podstawowe i chyba najważniejsze różnice, które zauważam jako hodowca związany wiele lat z FIFe to:

  • większa liczba możliwych do uzyskania tytułów bo w WCF jest ich 6 a w FIFe 4,
  • mimo że tytułów jest więcej to łatwiej je uzyskać bo na każdy tytuł potrzebne są zawsze tylko 3 kolejne certyfikaty od 3 różnych sędziów,
  • wyższe tytuły można uzyskać nie wyjeżdżając z kraju, gdyż raz w roku organizowana jest wystawa światowa z której certyfikaty traktowane są jak te z innych krajów,
  • w przypadku kotów rasy Neva Masquerade łatwiej jest uzyskać tytuły w WCF niż w FIFe ponieważ koty są dzielone na różne kolory. W FIFe Nevy są dzielone tylko na koty z bielą i bez bieli (czyli np. kocur czarny pręgowany i niebieski niepręgowany w FIFe konkurują miedzy sobą o jeden certyfikat, a w WCF są oceniani w osobnych grupach kolorystycznych i każdy z nich ma szanse na swój certyfikat),
  • kocięta w WCF uzyskują certyfikaty na tytuł Junior Champion (w FIFe kocięta nie dostają certyfikatów)

Tytuły w WCF:

NC - NATIONAL CHAMPION (NP - NATIONAL PREMIOR w przypadku kastratów) - 3 certyfikaty od 3 rożnych sędziów z 1 kraju
IC - INTERNATIONAL CHAMPION (IP - INTERNATIONAL PREMIOR) - 3 certyfikaty od 3 różnych sędziów z 2 krajów

GIC - GRAND INTERNATIONAL CHAMPION (GIP - GRAND INTERNATIONAL PREMIOR) - 3 certyfikaty od 3 rożnych sędziów z 2 kajów

EC - EUROPEAN CHAMPION (EP - EUROPEAN PREMIOR) - 3 certyfikaty od 3 rożnych sędziów z 3 krajów

GEC - GRAND EUROPEAN CHAMPION (GEP - GRAND EUROPEAN PREMIOR) - 3 certyfikaty od 3 rożnych sędziów z 3 krajów

WC - WORLD CHAMPION (WP - WORLD PREMIOR w przypadku kastratów) - 3 certyfikaty od 3 rożnych sędziów z 3 krajów (w tym jeden poza własnym kontynentem)


Ponadto ogromną ciekawostką w WCF jest WCF RING. Jest to dodatkowy konkurs na który można zapisać kota będącego na wystawie (niezależny od wystawy i osobno płatny). Zazwyczaj odbywają się 3 oddzielne WCF RINGi - kotów dorosłych, kociąt i kastratów.

W każdym z RINGów konkurują między sobą wszystkie zgłoszone koty (niezależnie od płci i rasy) i spośród nich wybierane są pierwsze miejsca - najlepsze koty w RINGu spośród wszystkich zgłoszonych.



Viva Hestia*PL, All rights reserved 2019
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started