Rosyjski Niebieski

(pluszowe i eleganckie)Trochę historii:

   Rasa naturalna pochodząca z zachodniej Rosji, znana również pod nazwą kot archangielski lub kot maltański.

Rasa powstałą prawdopodobnie w XVII wieku. Zagrożona była wyginięciem podczas II wojny światowej, jednak udało się ją uratować dzięki krzyżowaniu z rasami orientalnymi (syjamskimi, balijskimi, itp.)

Koty rosyjskie niebieskie od zawsze uchodziły za szczególne zjawisko nawet w Polsce - często gościły na dworach książęcych. 

Według legendy koteczkę rosyjską niebieską posiadał car Mikołaj II, której powierzał największe nawet tajemnice państwowe. 

Dwie przedstawicielki tej rasy posiadał także papież Jan Paweł II w Watykanie. 

Do Polski pierwszy przedstawiciel odnowionej rasy został przywieziony w roku 1990. Był to kocur Ragdaj Czarus. Pod koniec roku 1991 zostały sprowadzone do Polski trzy kotki rosyjskie niebieskie, m.in. Ilia Akwamarin. Ragdaj i Ilia zostali rodzicami pierwszego miotu rosyjskiego niebieskiego w Polsce. 


Charakterek "RUSów":

   Rasa ta jest bardzo inteligentna, lojalna, ciekawska i zwinna. Poruszają się bardzo cicho i z "gracją". Mimo że są ciekawskie i lubią zwiedzać każdy zakamarek mieszkania to rzadko zdarza się im coś zrzucić czy zniszczyć. 

Są bardzo przyjacielskie i bardzo lubią zabawy z opiekunem np. wędką, piórkiem, sznurkiem (również jako dorosłe koty). 

Mogą mieszkać w większym stadzie, gdyż lubią towarzystwo innych kotów.

W stosunku do ludzi są towarzyskie i niezwykle czułe, jednak jest to typ kota który wybiera sobie i przywiązuje się do jednego właściciela - któremu będzie to szczególnie okazywać ;)

Rosyjskie Niebieskie są kotami które cenią sobie spokój. W stosunku do obcych są nie ufne. Otwarty dom z niekończącymi się wizytami gości to nie jest miejsce dla "RUS'a".

Koty Rosyjskie Niebieskie nie lubią samotności i ze strony opiekuna wymagają uwagi. Są  za to ciekawskie i lubią podróżować (szczególnie w samochodowych szelkach pozwalających im na obserwacje otoczenia).