Neva Masquerade

(niebieskooki syberyjczyk w masce)Trochę historii:

   Na wstępie należy podkreślić że Nevy są barwną odmianą (colorpoint) kotów Syberyjskich - czyli jednej z naturalnych ras półdługowłosych, pochodzących z Syberii.

Pierwsze koty z oznaczeniami pojawiły się w XVII wieku w okolicach Petersburga. Był to efekt samoistnych krzyżówek wolnożyjących kotów Syberyjskich z modnymi wówczas wśród arystokracji kotami Syjamskimi.

Nazwe Neva Masquerade, koty te zawdzięczają rzece Newa i balom maskowym jakie wydawali władcy w Rosji.

w 1987 w Związku Radzieckim został stworzony pierwszy standard nevy. Wzorzec przygotował klub "Kofofiej", który jest też autorem nazwy - Neva Masquerade.

Organizacja WCF uznaje Nevy jako barwną odmianę kota Syberyjskiego.

W styczniu 2009r. również FIFe uznało Nevy, jednak tu stały się one odrębną rasą - Neva Masquerade.


Charakterek Nevek:

   Charakter Nevy najlepiej oddaje określenie "psy w kociej skórze"

Są to koty niezwykle przyjacielskie, ciekawskie i towarzyskie.

Lubą wiedzieć co się dzieje w domu i chętnie towarzyszą w wszelkich czynnościach domowych.

Są niezwykle pomysłowe i inteligentne.

Stosunkowo łatwo adaptują się do nowych warunków i dobrze znoszą podróże, tak więc nadają się również na towarzyszy osób lubiących wyjazdy. Są komunikatywne i nieco bardziej głośne niż ich dziko ubarwieni kuzyni (koty syberyjskie). Głos nevy jest bogaty w barwy i dźwięki. bywają bardzo gadatliwe.

Chętne do zabawy, wspinaczki i skoków, potrzebują wysokobodźcowego otoczenia.

Lubią towarzystwo innych kotów, ale dobrze odnajdują się też w stadzie wielogatunkowym.


Neva kotem dla alergika?

Badania naukowe potwierdziły że w większości przypadków za uczulenie na kota u ludzi nie jest odpowiedzialna sierść, tylko białko Fel-D1 produkowane przez gruczoły ślinowe i łojowe zawarte w skórze. Kot w trakcie wylizywania przenosi białko na sierść, a ona zdaje się uczulać osobę z Alergią.

W przeciwieństwie do większości kotów, koty rasy Neva Masquerade nie wytwarzają tego białka lub produkują je w znacznie mniejszej ilości. Oznacza to że, większość alergików może przebywać w towarzystwie kota tej rasy i nie odczuwać (lub odczuwać w minimalnym stopniu) objawy alergii.